Ahoj Země!

V neděli 26. srpna se v bývalém luteránském gymnáziu uskuteční akce Ahoj Země! o životě na naší planetě. Děti i dospělí s námi mohou strávit s přestávkami celé odpoledne a večer, nebo jen část.

Poprvé do Velkého Meziříčí přivádíme „inženýra bufeťáka“ Radka Staňku a promítání filmu Earth: Den za zázračné planetě z produkce BBC Films.

Program

14.00 – 15.00 – čtení v trávě pro děti

14.30 – 17.00 – dílničky pro děti (tvoření z papíru, sázení rostlinek, moštování)

15.00 – 17.00 – Retro síťovka – dílna pro dospělé

15.00 – 18.30 – Lezecká stěna pro děti

17.00 – 18.30 – Vytřiď si to! Přednáška Radka Staňky

19.30 – 21.00 – promítání filmu pro celou rodinu – BUDE UPŘESNĚNO  (usilujeme o film EARTH – Den na zázračné planetě z produkce BBC Earth Films)

O přednášejícím: Radek Staňka

Odpadový nadšenec z jižní Moravy, často označován jako „inženýr bufeťák“. Jeho společnost vyvíjí motivační systémy pro odpadové hospodářství. Díky nim se v obcích snižují celkové náklady na odpady.

Pro občany, kteří třídí odpad, je motivací pohodlí a sleva z poplatků za svoz. Dnes využívá jejich systémů několik měst a obcí z celé České republiky. Díky tomu Radek v roce 2015 získal 1. místo v soutěži Český Goodwill v kategorii Inovace.

Radek a jeho tým věnuje také osvětě. Již několik let točí na YouTube pořad MOJE ODPADKY a začátkem léta tohoto roku se dostal do podvědomí jejich klip odpadové verze písně Despacito

„Na co jsem obzvláště hrdý? Že jsme motivační systém vytvořili sami bez cizí pomoci a jakýchkoli dotací v době, kdy se to s tříděním odpadů nijak nepřehánělo a kdy se obce na jakékoli změny dívaly při nejmenším skepticky. To, že náš systém kopírují jiné firmy, mi nevadí. Není upřímnějšího uznání. Čeho se bojím, je kvalita těchto motivačních systémů“.

Radek Staňka